Nie taka straszna “mokra robota”, czyli jak ułatwić sobie sprzątanie za pomocą mopa.

 Mop. Niepozorne urządzenie myjące, które „podniosło kobiety z kolan” w kwestii mycia podłóg. Przez lata jedynym dostępnym na rynku modelem był mop sznurkowy. Potem pojawił się konkurent w postaci mopa paskowego i płaskiego. Najnowocześniejsze modele mopów z dozownikiem posiadają wbudowane pojemniki na wodę i płyn.


Podział mopów przedstawia się następująco:

  • a)      sznurkowe;
  • b)      paskowe;
  • c)       płaskie
    -       z wyciskarką;
    -       ze spryskiwaczem;
  • d)      okrągłe obrotowe;
  • e)      parowe.

Jaki mop wybrać spośród wielu oferowanych na rynku, aby zaspokoił nasze potrzeby? Oczywiście jednym z głównych czynników decyzyjnych w kwestii zakupu mopa powinien być rodzaj powierzchni, którą będziemy nim czyścić. Warto zapoznać się jednak z zaletami i wadami dostępnych modeli, ponieważ znacznie się od siebie różnią, a najnowocześniejsze z nich oferują wiele udogodnień.

Mop sznukowyMop sznurkowy

Klasyczny mop, z którego każdy korzystał przynajmniej raz w życiu. To od niego wszystko się zaczęło. Najtańszy model z omawianych, dzięki czemu cieszy się dość dużą popularnością. Nadaje się do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg, szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku nieregularnych powierzchni (np. kafelki z fugami). Niestety do używania tego rodzaju mopa niezbędne jest wiaderko, do którego trzeba odciskać nagromadzoną po płukaniu w sznurkach wodę. Po stosunkowo krótkim czasie użytkowania mop pozostawia na mytej powierzchni smugi bądź niedokładnie domywa zanieczyszczenia, konieczna jest więc dość częsta wymiana końcówki na nową.

Ze względu na materiał, z którego wykonane są sznurki czyszczące, wyróżnia się mopy:

-       bawełniane, które dobrze chłoną wodę i można dość dokładnie wycisnąć z nich wodę;

-       z mikrofibry, polecane w szczególności do walki z kurzem, nie pozostawiają smug;

-       z włókien syntentycznych, charakteryzuje je niezbyt dobre chłonięcie wody przez co nie nadają się do czyszczenia paneli i drewnianych podłóg.

Mop paskowyMop paskowy

Od swojego starszego kuzyna nieznacznie różni się budową, a mianowicie końcówka składa się z pasków a nie sznurków. Natomiast góruje nad nim w kwestii trwałości i usuwania brudu. Również nadają się do wszystkich rodzajów podłóg, ich cena jest przystępna, ale lepiej chłoną wodę i rzadziej pozostawiają smugi. Nieczyszczone mogą pozostawiać niedomyte zabrudzenia, ale po odłączeniu końcówkę można prać w pralce.

Na rynku dostępne są mopy paskowe:

-       bawełniane;

-       z mikrofibry;

-       z irchy (materiał pokrywający gąbki samochodowe, najlepszy do osuszania podłogi po umyciu jej inną końcówką, zapewnia bezsmugowe czyszczenie);

-       z włókien syntetycznych.

Końcówki z paskami we wzorki nie tylko spełniają rolę estetyczną, ale pozwalają na efektywniejsze czyszczenie powierzchni.

Płaski mop szczelinowyMop płaski

Charakteryzuje je płaska, najczęściej prostokątna lub trójkątna końcówka, pokryta mikrofibrą. W porównaniu do poprzedników w mop płaski wplątuje się dużo mniej włosów i innych podobnych zanieczyszczeń, a końcówkę można bardzo szybko i łatwo wyczyścić. Omawiany model mopa jest wygodny w użyciu jeśli chodzi o czyszczenie dużych powierzchni, niestety gorzej radzi sobie z brudem zalegającym na nierównych płaszczyznach.

Uciążliwa jest również konieczność każdorazowego ściągania nakładki myjącej w celu jej wypłukania. Nowsze modele posiadają składany trzon końcówki i otwór w wiadrze pozwalający na odciskanie wody bez ściągania nakładki z  mikrofibry- mop płaski z wyciskaczem.

Kolejną innowacyjnością jeśli chodzi o mopy są mopy płaskie ze spryskiwaczem z wbudowanym w trzonek pojemnikiem na wodę i płyn. Możliwość spryskania podłogi przed mopem przydaje się zwłaszcza w przypadku uporczywych zabrudzeń. Nie trzeba również ciągnąć za sobą ciężkiego wiadra po całym pomieszczeniu ani martwić się o niedokładnie wypompowaną wodę i możliwość zniszczenia powierzchni drewnianych.

Przykładowe oferty mopów:

- mop plaski szczelinowy z nakładką z mikrofibry
- spray mop ze spryskiwaczem

Mop obrotowy

Mop Obrotowy

Posiada obrotową okrągłą końcówkę, którą po wypłukaniu w wodzie z detergentem umieszcza się w obrotowym koszu wewnątrz wiadra z wodą. Następnie należy lekko nacisnąć mop (wersja ze skręcanym trzonem) bądź nacisnąć wbudowany w wiadro pedał i woda sama się odciśnie. A właściwie odwiruje. W związku ze zwiększoną innowacyjnością względem swoich poprzedników mop obrotowy jest od nich droższy, ale warto poważnie zastanowić się nad jego zakupem.

Oferta: Mop obrotowy 360

Mop parowy

Mop Parowy

Najnowocześniejszy z aktualnie oferowanych na rynku mopów, ale również najdroższy. Zazwyczaj 

dostępny jest z pakietem wielofunkcyjnych końcówek, m.in. do mycia tapicerki bądź okien. Po podłączeniu go do prądu i uzupełnieniu pojemnika wodą można usuwać najtrudniejsze zabrudzenia, w tym zaschnięte lub tłuste plamy. Tylko za pomocą pary! Nie trzeba martwić się o nadmiar wody na drewnianych powierzchniach, gdyż podłoga pozostaje sucha. Ze względu na zamontowaną w nim elektronikę jest to model znacznie cięższy i trudniejszy do przeniesienia niż tradycyjne mopy. Niezbędne jest również podłączenie go do prądu.

Na zdjęciu obok Mop Parowy Malatec 10 w 1