Producenci
Promocje
Mata do ćwiczeń Jogi Yoga Fitness - Różowa
Mata do ćwiczeń Jogi Yoga Fitness - Różowa
49,99 zł 18,99 zł
szt.
Pedometr - Krokomierz Cyfrowy
Pedometr - Krokomierz Cyfrowy
29,99 zł 7,60 zł
szt.
Zegar Lampka nocna dla dzieci z projektorem gwiazd
Zegar Lampka nocna dla dzieci z projektorem gwiazd
37,99 zł 19,99 zł
ESPERANZA Skórzane Etui - Pokrowiec na iPad 2 Livorno
ESPERANZA Skórzane Etui - Pokrowiec na iPad 2 Livorno
43,99 zł 13,32 zł
szt.
Skakanka z Licznikiem LCD
Skakanka z Licznikiem LCD
29,99 zł 10,88 zł
szt.
Esperanza Titanum Kalkulator Biurowy Tales
Esperanza Titanum Kalkulator Biurowy Tales
9,99 zł 3,18 zł
szt.
Metalowa Półka - Szafka na buty - obuwie, 30par
Metalowa Półka - Szafka na buty - obuwie, 30par
64,99 zł 20,58 zł
szt.
Stalowy młynek Elektryczny Pieprz i Sól
Stalowy młynek Elektryczny Pieprz i Sól
52,99 zł 19,99 zł
szt.
Lampka 3 Led - samoprzylepna
Lampka 3 Led - samoprzylepna
9,99 zł 3,99 zł
szt.
Składane Hula Hop - Podwójny Masaż +Magnes
Składane Hula Hop - Podwójny Masaż +Magnes
131,99 zł 54,80 zł
szt.
Maszynka do Strzyżenia Psów GTS-888
Maszynka do Strzyżenia Psów GTS-888
308,99 zł 199,00 zł
Elektroniczny Pastuch dla Psa/Kota
Elektroniczny Pastuch dla Psa/Kota
282,99 zł 108,80 zł
szt.
Nie taka straszna “mokra robota”, czyli jak ułatwić sobie sprzątanie za pomocą mopa.
Nie taka straszna “mokra robota”, czyli jak ułatwić sobie sprzątanie za pomocą mopa.

 

 Mop. Niepozorne urządzenie myjące, które „podniosło kobiety z kolan” w kwestii mycia podłóg. Przez lata jedynym dostępnym na rynku modelem był mop sznurkowy. Potem pojawił się konkurent w postaci mopa paskowego i płaskiego. Najnowocześniejsze modele mopów z dozownikiem posiadają wbudowane pojemniki na wodę i płyn.

 

Podział mopów przedstawia się następująco:

 

  • a)      sznurkowe;
  • b)      paskowe;
  • c)       płaskie
    -       z wyciskarką;
    -       ze spryskiwaczem;
  • d)      okrągłe obrotowe;
  • e)      parowe.

Jaki mop wybrać spośród wielu oferowanych na rynku, aby zaspokoił nasze potrzeby? Oczywiście jednym z głównych czynników decyzyjnych w kwestii zakupu mopa powinien być rodzaj powierzchni, którą będziemy nim czyścić. Warto zapoznać się jednak z zaletami i wadami dostępnych modeli, ponieważ znacznie się od siebie różnią, a najnowocześniejsze z nich oferują wiele udogodnień.

Mop sznukowyMop sznurkowy

Klasyczny mop, z którego każdy korzystał przynajmniej raz w życiu. To od niego wszystko się zaczęło. Najtańszy model z omawianych, dzięki czemu cieszy się dość dużą popularnością. Nadaje się do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg, szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku nieregularnych powierzchni (np. kafelki z fugami). Niestety do używania tego rodzaju mopa niezbędne jest wiaderko, do którego trzeba odciskać nagromadzoną po płukaniu w sznurkach wodę. Po stosunkowo krótkim czasie użytkowania mop pozostawia na mytej powierzchni smugi bądź niedokładnie domywa zanieczyszczenia, konieczna jest więc dość częsta wymiana końcówki na nową.

Ze względu na materiał, z którego wykonane są sznurki czyszczące, wyróżnia się mopy:

-       bawełniane, które dobrze chłoną wodę i można dość dokładnie wycisnąć z nich wodę;

-       z mikrofibry, polecane w szczególności do walki z kurzem, nie pozostawiają smug;

-       z włókien syntentycznych, charakteryzuje je niezbyt dobre chłonięcie wody przez co nie nadają się do czyszczenia paneli i drewnianych podłóg.

Mop paskowyMop paskowy

Od swojego starszego kuzyna nieznacznie różni się budową, a mianowicie końcówka składa się z pasków a nie sznurków. Natomiast góruje nad nim w kwestii trwałości i usuwania brudu. Również nadają się do wszystkich rodzajów podłóg, ich cena jest przystępna, ale lepiej chłoną wodę i rzadziej pozostawiają smugi. Nieczyszczone mogą pozostawiać niedomyte zabrudzenia, ale po odłączeniu końcówkę można prać w pralce.

Na rynku dostępne są mopy paskowe:

-       bawełniane;

-       z mikrofibry;

-       z irchy (materiał pokrywający gąbki samochodowe, najlepszy do osuszania podłogi po umyciu jej inną końcówką, zapewnia bezsmugowe czyszczenie);

-       z włókien syntetycznych.

Końcówki z paskami we wzorki nie tylko spełniają rolę estetyczną, ale pozwalają na efektywniejsze czyszczenie powierzchni.

Płaski mop szczelinowyMop płaski

Charakteryzuje je płaska, najczęściej prostokątna lub trójkątna końcówka, pokryta mikrofibrą. W porównaniu do poprzedników w mop płaski wplątuje się dużo mniej włosów i innych podobnych zanieczyszczeń, a końcówkę można bardzo szybko i łatwo wyczyścić. Omawiany model mopa jest wygodny w użyciu jeśli chodzi o czyszczenie dużych powierzchni, niestety gorzej radzi sobie z brudem zalegającym na nierównych płaszczyznach.

Uciążliwa jest również konieczność każdorazowego ściągania nakładki myjącej w celu jej wypłukania. Nowsze modele posiadają składany trzon końcówki i otwór w wiadrze pozwalający na odciskanie wody bez ściągania nakładki z  mikrofibry- mop płaski z wyciskaczem.

Kolejną innowacyjnością jeśli chodzi o mopy są mopy płaskie ze spryskiwaczem z wbudowanym w trzonek pojemnikiem na wodę i płyn. Możliwość spryskania podłogi przed mopem przydaje się zwłaszcza w przypadku uporczywych zabrudzeń. Nie trzeba również ciągnąć za sobą ciężkiego wiadra po całym pomieszczeniu ani martwić się o niedokładnie wypompowaną wodę i możliwość zniszczenia powierzchni drewnianych.

Przykładowe oferty mopów:

- mop plaski szczelinowy z nakładką z mikrofibry
- spray mop ze spryskiwaczem

Mop obrotowy

Mop Obrotowy

Posiada obrotową okrągłą końcówkę, którą po wypłukaniu w wodzie z detergentem umieszcza się w obrotowym koszu wewnątrz wiadra z wodą. Następnie należy lekko nacisnąć mop (wersja ze skręcanym trzonem) bądź nacisnąć wbudowany w wiadro pedał i woda sama się odciśnie. A właściwie odwiruje. W związku ze zwiększoną innowacyjnością względem swoich poprzedników mop obrotowy jest od nich droższy, ale warto poważnie zastanowić się nad jego zakupem.

Oferta: Mop obrotowy 360

Mop parowy

Mop Parowy

Najnowocześniejszy z aktualnie oferowanych na rynku mopów, ale również najdroższy. Zazwyczaj 

dostępny jest z pakietem wielofunkcyjnych końcówek, m.in. do mycia tapicerki bądź okien. Po podłączeniu go do prądu i uzupełnieniu pojemnika wodą można usuwać najtrudniejsze zabrudzenia, w tym zaschnięte lub tłuste plamy. Tylko za pomocą pary! Nie trzeba martwić się o nadmiar wody na drewnianych powierzchniach, gdyż podłoga pozostaje sucha. Ze względu na zamontowaną w nim elektronikę jest to model znacznie cięższy i trudniejszy do przeniesienia niż tradycyjne mopy. Niezbędne jest również podłączenie go do prądu.

Na zdjęciu obok Mop Parowy Malatec 10 w 1

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl