Podaj maila i odbierz darmowy BON
Podaj swojego e-maila, abyśmy mogli wysłać do Ciebie darmowy BON na zakupy!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.
Basen ogrodowy – jaki wybrać?
Basen ogrodowy – jaki wybrać?

 

 

Nie ma nic przyjemniejszego niż odpoczynek w chłodnej wodzie w gorące popołudnie. Latem miejskie baseny odwiedzają mieszkańcy i turyści, spragnieni odprężenia od męczącego upału. Niektórzy jednak preferują tego typu relaks w osobistym gronie, stawiając na baseny ogrodowe, które mogą ustawić na własnym podwórku , a te mniejsze także na tarasie lub balkonie. Nie są to obiekty sportowe, służące do pływania, ale jako opcja na relaksujący odpoczynek po pracy lub sposób na zabawę z dziećmi, nadają się świetnie. Jaki typ basenu najlepiej nada się do indywidualnego użytku?

 

Baseny ogrodowe – rodzaje

 

Wśród basenów ogrodowych znajdziemy te łatwiejsze i trudniejsze w rozłożeniu. Różnią się one również rozmiarami i gadżetami, jakie możemy do nich dobrać. W zależności od miejsca, w jakim chcemy basen ustawić oraz przeznaczenia, jakie mamy zamiar mu nadać, możemy wybrać trzy rodzaje basenu: dmuchany, rozporowy i stelażowy. Zobaczmy, czym charakteryzuje się każdy z nich.

 

Basen dmuchany

 

Najprostszy typ basenu ogrodowego, charakteryzujący się mniejszymi rozmiarami. Tego typu zbiorniki służą głównie do tego, aby urozmaicić dzieciom pobyt na świeżym powietrzu podczas wysokich temperatur. Są płytkie, ale za to łatwe w napełnieniu. Niewielkie baseny dmuchane doskonale sprawdzą się na balkonach lub tarasach.

 

Ich dużą zaletą jest niska cena. W zależności od wymiarów, kupimy je w przedziale 20-100 zł. Łatwość w montażu i składaniu sprawia, że możemy basen rozłożyć i sprzątnąć, kiedy chcemy. Zaleca się, aby basenu dmuchanego nie pozostawiać na dworze podczas brzydkiej pogody. Należy w nim również często wymieniać wodę.

 

Zbiorniki dmuchane to prosta i tania opcja na ochłodzenie w upalne dni. Jeżeli zależy nam na czymś, co można szybko umieścić na tarasie lub w ogródku, zapewniając dzieciom ochłodzenie – warto na niego postawić.

 

Basen rozporowy

 

Baseny rozporowe to takie, których dmuchany jest jedynie kołnierz, a w trakcie napełniania wodą same rozpierają się na podłożu. Jest to chyba najpopularniejszy aktualnie rodzaj basenu ogrodowego. Głównie dlatego, że osiąga spore rozmiary, a tym samym można go dostać w rozsądnej cenie, bo już nawet od 130 zł.

 

Baseny rozporowe mogą mieć różne wymiary i głębokości. Są zazwyczaj większe od standardowych dmuchanek, ale płytsze niż baseny stelażowe. Stosunkowo proste w montażu, dobrze sprawdzają się jako metoda ochłody dla całej rodziny. Tego typu basen to produkt, wykorzystywany głównie na podwórku, w ogrodzie lub na szerokim tarasie. Jego wymiary są zbyt duże, aby zmieścić go na balkonie.

 

Wadą basenów rozporowych jest trudność w ich przykrywaniu. Kołnierz basenu lubi sprężynować, więc do zakrycia jego powierzchni najczęściej potrzeba dwóch osób, a i wtedy nie jest to łatwą sprawą.

 

Basen stelażowy

 

Baseny stelażowe to najbardziej profesjonalna forma basenów ogrodowych ruchomych. Jego konstrukcja oparta jest na specjalnym stelażu. Występuje w dużych rozmiarach i większych głębokościach. Do niektórych dołączana jest drabinka.

 

Jest to basen o mocnej konstrukcji, który pomieści wszystkich członków rodziny oraz znajomych. Świetnie nadaje się do basenowych zabaw z dmuchaną piłką i innymi akcesoriami. Rozkłada się go dłużej niż basen rozporowy, dlatego najlepiej pozostawić go na całe lato. Oczywiście musimy pamiętać o systematycznym wymienianiu wody.

 

Jak utrzymać czystość w basenie ogrodowym?

 

Jeżeli chcemy ustawić basen w ogrodzie na całe lato, bez konieczności jego ciągłego składania i rozkładania, musimy pamiętać o jego odpowiedniej ochronie. Do tego celu przydają się akcesoria pielęgnacyjne oraz zabezpieczające baseny ogrodowe.

 

Oczyszczacz stóp do basenu

 

Najwięcej zanieczyszczeń, dostających się do wody basenowej wpada z naszych brudnych stóp. Dlatego, zanim wejdziemy do zbiornika, warto oczyścić stopy w specjalnej misce z wodą, w której pozostanie brud z trawnika i ziemi.

 

Pokrywa do basenu

 

Często w wodzie znajdują się również listki i gałęzie, które spadną z drzew. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie basenu daleko od nich, jednak nie zawsze jest to możliwe, a poza tym w przypadku dużego wiatru, zanieczyszczenia może przywiać nawet z daleka. Kiedy nie korzystamy z basenu, powinniśmy przykryć go specjalną płachtą, która ochroni jego powierzchnię przed dostawaniem się zabrudzeń z drzew, krzewów i kwiatów.

 

Odkurzacz do dna basenu


Wodoodporny odkurzacz basenowy pozwoli na usuwanie zanieczyszczeń, które już dostały się do wody i opadły na dno. Jest to dobra opcja na utrzymanie czystości w basenie, zwłaszcza po dłuższym jego użytkowaniu.

 

Pompa filtrująca do basenu

 

Filtrowanie wody pomoże utrzymać ją w czystości. Łatwe w zamontowaniu pompy filtrujące stanowią coraz popularniejszy produkt, stosowany w basenach ogrodowych.

 

Wykorzystując specjalne akcesoria basenowe, możemy pozostawić basen ogrodowy na podłożu przez cały rok. Oczywiście pomimo systematycznego czyszczenia, od czasu do czasu warto wodę wymienić dla zachowania większej higieny.

 

Baseny ogrodowe – podsumowanie

 

Baseny ogrodowe stanowią doskonałą opcję na stworzenie swojego własnego, prywatnego ochłodzenia podczas upałów. Dostępne są w różnych wymiarach i możne je wybierać w zależności od przeznaczenia. Najmniejsze i najtańsze są baseny dmuchane – kupowane najczęściej do użytku dzieci. Nieco większe droższe, ale również w atrakcyjnych cenach to baseny rozporowe, idealne na podwórko lub do ogrodu. Baseny stelażowe charakteryzują się mocniejszą konstrukcją i większymi wymiarami.

 

Każdy z basenów sprawdzi się podczas upałów, należy jednak pamiętać, aby systematycznie je czyścić oraz od czasu do czasu wymieniać w nich wodę. Dobrą ochronę stanowią płachty basenowe, które zabezpieczają zbiornik przed dostaniem się do niego zanieczyszczeń, gdy nie jest użytkowany. Pompa z filtrem oraz specjalne akcesoria ułatwią systematyczne czyszczenie basenu.

Znajdź to czego szukasz:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl