Podaj maila i odbierz darmowy BON
Podaj swojego e-maila, abyśmy mogli wysłać do Ciebie darmowy BON na zakupy!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.
Samochodem na wakacje – o czym należy pamiętać?
Samochodem na wakacje – o czym należy pamiętać?

 

 

Lato to okres, w którym najwięcej osób wybiera się w dalekie podróże samochodem. Ten środek transportu wybierany jest ze względu na wygodę, zwłaszcza jeżeli podróżujemy z całą rodziną. Chociaż aktualnie większość osób posiada swój własny samochód, nie wszyscy przyzwyczajeni są do dalekich dystansów. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy za granicę, czy do krajowych kurortów, istnieje kilka aspektów wartych uwagi przed wyruszeniem w drogę. O czym należy pamiętać, wybierając się na wakacje samochodem?

 

Ubezpieczenie i opony


Wybierając się w daleką podróż, musimy dokładnie sprawdzić ilość powietrza w oponach. Warto pamiętać, że przy większym obciążeniu, poziom ciśnienia powinien być wyższy niż podczas jazdy codziennej. Zapominając o dopompowaniu kół, narażamy opony na większe przegrzanie, co może skutkować ich pęknięciem, zwłaszcza przy wysokich temperaturach, gdy grunt jest naprawdę gorący. Do sprawdzenia wysokości bieżnika opon przyda nam się niewielki, ale praktyczny cyfrowy miernik. Możemy wyposażyć się również w kompresor samochodowy, który nie zajmuje dużo miejsca, a może okazać się przydatny.

 

Przed wyjazdem nie można zapominać również o kole zapasowym. Nie tylko o tym, aby samochód był w nie wyposażony, ale również o sprawdzeniu jego stanu. Uszkodzona opona w kole zapasowym niewiele nam pomoże w razie awarii.

 

Zanim wybierzemy się w podróż, sprawdźmy również zakres naszego ubezpieczenia, aby dokładnie wiedzieć, co on obejmuje. Jest to szczególnie ważne, jeżeli wybieramy się do innego kraju.

 

Ogólny stan techniczny samochodu

 

Niezależnie od tego, kiedy robiliśmy ostatni przegląd, przed dalszym wyjazdem powinniśmy skontrolować stan układu hamulcowego i kierowniczego oraz zawieszenia. Należy uzupełnić także wszystkie potrzebne płyny i zadbać o przejrzystość szyb oraz płyn do spryskiwaczy, gdyż nie możemy przewidzieć, w jakiej pogodzie przyjdzie nam jechać.

 

Sprawdzanie stanu technicznego pojazdu pomoże nam zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek awarii podczas podróży.

 

Komfort i bezpieczeństwo pasażerów

 

Chcąc poprawić komfort jazdy wszystkich osób podróżujących oraz zadbać o ich bezpieczeństwo, można wykorzystać kilka akcesoriów.

 

Klimatyzacja

 

Wyjazdy na wakacje często odbywają się w trakcie upałów, a wielogodzinna podróż w nagrzanym samochodzie może mieć negatywny wpływ na poczucie nie tylko pasażerów, ale również kierowcy. Przegrzany organizm nie potrafi się skupić, spada koncentracja, pojawia się senność – czynniki niebezpieczne w trakcie kierowania pojazdem.

 

Większość samochodów ma wbudowaną klimatyzację, warto jednak przed wyjazdem sprawdzić, czy działa ona poprawnie i czy nie trzeba jej napełnić. Jeżeli klimatyzacja zaczyna szwankować lub nie ma jej w ogóle, warto wyposażyć się przynajmniej w samochodowy jonizator powietrza lub niewielki wentylator do samochodu. Nie będą one tak skuteczne, jak klimatyzacja, ale na pewno pomogą przetrwać podróż przy wysokiej temperaturze.

 

Apteczka i akcesoria bezpieczeństwa

 

Niektóre urządzenia muszą być przechowywane w samochodzie. Należy do nich apteczka samochodowa i gaśnica. Czasem przydać się może również koc gaśniczy. Warto pamiętać również o odblaskowej kamizelce.

 

Zestaw głośnomówiący dla kierowcy

 

Rozmowa przez telefon w trakcie prowadzenia samochodu karana jest mandatem. Dlatego warto zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący, zwłaszcza jeżeli kierowca zdaje sobie sprawę, że podczas jazdy będzie musiał gdzieś zadzwonić. Takie urządzenie pozwoli mu rozmawiać bez narażania bezpieczeństwa swojego i pasażerów.

 

Klucze, linka holownicza, żarówki

 

Są to również elementy niezbędne, gdyż nawet po dokładnym sprawdzeniu całego pojazdu, nie możemy wiedzieć, czy coś po drodze nie ulegnie awarii. Zestaw kluczy, linka holownicza, żarówki do wymiany, kompresor – to produkty, o których nie możemy zapomnieć.

 

Kamera samochodowa

 

Nie da się ukryć, że na drogach można spotkać różnych ludzi. Nagranie niebezpiecznego kierowcy lub sytuacji, w której my sami zostaniemy poszkodowani, stanowić będzie niepodważalny dowód na policji. Włączenie kamerki podczas postoju to świetny sposób na znalezienie ewentualnego kierowcy, który uszkodzi nam samochód na parkingu. Wideorejestratory samochodowe to nowoczesny sprzęt, który zyskuje na popularności wśród kierowców.

 

Wyjazd na wakacje samochodem – co ze sobą zabrać?

 

Oprócz wymienionych w poprzednich akapitach akcesoriów możemy zadbać jeszcze o organizację bagażu w samochodzie, stawiając na specjalne organizery do bagażnika, czy na oparcie siedzenia. Istnieje wiele produktów, które pomagają nam zwiększyć komfort i bezpieczeństwo długiej jazdy i warto się w nie zaopatrzyć, zanim wsiądziemy do samochodu.

 

Okres wakacyjny wiąże się z dużym ruchem na drogach, dlatego należy się uzbroić w cierpliwość. Kierowca powinien również zadbać o siebie, gdyż kilka godzin za kółkiem wymęczy każdego. Warto więc zagwarantować sobie możliwość przespania całej nocy przed wyjazdem oraz trzymać się ustalonego harmonogramu postojów, zapewniając sobie odpowiedni odpoczynek.

 

Wyjazd na wakacje samochodem to z pewnością wygoda, jednak wiąże się ze sporym przygotowaniem, do którego nie warto zabierać się na ostatnią chwilę. Jeżeli więc planujemy urlop, już dziś sprawdźmy stan samochodu i upewnijmy się, czy niczego nam w nim nie brakuje.

Znajdź to czego szukasz:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl